Afty

Afty - Lekár radí


Ako bojovať s aftami? Mám 34 rokov a poslednú dobu, čo je asi dva mesiace, sa mi objavujú afty na jazyku. Je to dosť bolestivé, prosím, poraďte. Mažem si jazyk fialovým roztokom, ale nezaberá. Sú vraj vitamíny, ktoré mi v tele chýbajú, je to možné? Ak áno, aké? Ďakujem za odpoveď. M.T.

Odpoveď

V dutine ústnej sa často práve v podobe áft prejavuje nedostatok určitých látok. Často je to vitamín B (B12), kyselina listovej a železo. Afty môžu tiež vznikať následkom stresu, reakcií napr. na niektoré kyslé ovocie, alergickou reakciou. Afty majú sklon sa vracať a hoja sa aj celé týždne. Aplikácia Biostimulom je v prípade áft veľmi účinná. Potláča nepríjemnú bolesť a urýchľuje obnovu a hojenie sliznice. Pravidelnými aplikáciami je možné skrátiť dobu hojenia až trikrát. Aplikácia sa vykonáva ako otvorenými ústami, tak cez tvár, aspoň dvakrát denne po dobu 10 minút. Je možné ihneď začať s pulzným režimom. Pravidelné aplikácie výrazne urýchlia hojenie a pomôžu predchádzať opakovanému výskytu ťažkostí.
Počas liečby sa ďalej vyhýbajte fajčeniu, ostrým a kyslým dráždivým jedlám, zaraďte prísun vitamínov skupiny B (najlepšie vo forme B komplexu).