Novorodenecká žltačka

Novorodenecká žltačka

Dobrý deň, mám skoro 4 týždňového syna, ktorý má recidicujúce hyperbilirubinémiu. Sme stále sledovaní, už sme 2x absolvovali fototerapiu v rámci nemocnice, syn má ale stále hodnoty bilirubínu v krvi na hranici svietenia. Máme doma požičaný Biostimul SS01, tak som sa chcela opýtať, či je možné ho v podpore odbúravania bilirubínu využiť a ako ho dávkovať. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď

Novorodenecká žltačka je prejavom zvýšenej hladiny žltého krvného farbiva – bilirubínu. Vzniká zvýšeným rozpadom červených krviniek (erytrocytov) dieťaťa. Bilirubín je bežne odbúravaný pečeňou, pretože pečeň novorodenca však nepracuje tak dokonale a celý metabolický systém ešte len dozrieva, bilirubín sa vylučuje pomalšie a hromadí sa, čo sa prejaví v krvi aj na koži novorodenca. Žltačka zvyčajne sama odznie do niekoľkých dní po pôrode. Niekedy sa žltačka objaví už počas prvého dňa po pôrode a môže trvať dlhšie ako obvykle, aj niekoľko týždňov. Potom býva jej častou príčinou rozdiel medzi krvnými skupinami matky a dieťaťa. Ďalšími príčinami môžu byť nízka pôrodná hmotnosť, nezrelosť, infekcia, nedostatok kyslíka pre plod pred alebo počas pôrodu, rozdielnosť krvných skupín či podskupín a tzv. Rh-faktora matky a dieťaťa. Práve uvedené faktory sú pravidelne alebo veľmi často sprevádzané novorodeneckou žltačkou.
Najčastejšou metódou liečby novorodeneckej žltačky je liečba modrým svetlom (alebo iným viditeľným svetlom). Modré svetlo urýchľuje odbúravanie bilirubínu a tým urýchľuje ústup novorodeneckej žltačky.
Systémy Biostimul využívajú tzv. metódy Fotonyx, ktorá využíva špecificky modifikované polarizované viditeľné svetlo. Výhodou týchto systémov je práve použitie úzkeho spektra viditeľného svetla, čo zvyšuje účinnosť liečby, bezpečnosť aplikácie bez akýchkoľvek nežiaducich účinkov. Červený variant však v tomto prípade bohužiaľ nepomôže.
Systémy Biostimul existujú ale aj v modrej modifikácii – Biostimul BS 102 Color therapy. Modrá modifikácia by v tomto prípade bola najvhodnejšia.
Mobilita prístroja umožňuje aplikáciu v domácich podmienkach a zaisťuje maximálny komfort pri aplikácii.
Aplikáciu v tomto prípade je vhodné vykonávať aspoň dvakrát denne pomalým pohybom po celej ploche tela, po dobu 20 minút, v blízkosti očí pri zatvorených očiach.
Prajem pevné zdravie a pohodu Vám a Vášmu bábätku a skorú úľavu od problémov.